Fibabank Kiraz

 • Kiraz Hesap nedir?

  Kiraz Hesap avantajlı gecelik faiz oranlarıyla birikim yapan, birikim yaparken paranızı dilediğiniz gibi kullanma imkanı veren bir mevduat hesabıdır. Dilediğiniz zaman para yatırma, para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, hesabınızdan otomatik fatura talimatlarınızı verebilir, Mobil Bankacılık uygulamamızdan EFT/havale işlemlerinizi de ücret ödemeden yapabilirsiniz. Üstelik, hesapta kalan bakiyeniz özel faiz oranları ile gecelik olarak değerlenir.


 • Kiraz Hesap Döviz Cinsi nedir?

  Kiraz Hesap TL, USD ve EUR cinsinden açılmaktadır.


 • Kiraz Hesap ile nasıl faiz kazanırım?

  Hesabınızın faiz getirisi kazanabilmesi için bakiyenizin belirlediğiniz alt limitin üzerinde olması gerekmektedir. Bankamızca belirlenen vadesiz mevduat alt limit tutarları bilmeniz gerekenler sekmesindeki tabloda detaylandırılmış olup; TL Kiraz Hesaplarda Gerçek kişiler için minimum 1.000TL’den Tüzel kişiler için ise minimum 5.000 TL’ den başlamaktadır. USD Kiraz Hesaplarda ise Gerçek ve Tüzel kişiler için minimum vadesiz alt limit tutarı 750 USD'den, EUR Kiraz Hesaplarda ise Gerçek ve Tüzel kişiler için minimum vadesiz alt limit tutarı 2.000 EUR’dan başlamaktadır. Nakit ihtiyaçlarınız için TL, USD ve EUR Kiraz Hesap vadesiz mevduat alt limitini daha yüksek bir tutar olarak da belirleyebilirsiniz.Vadeli mevduat limitleri; TL Kiraz Hesaplarda Gerçek kişiler için minimum 1.000 TL, Tüzel kişiler için 5.000 TL, Gerçek ve Tüzel kişiler için maksimum 500.000 TL’dir. USD ve EUR Kiraz Hesaplarda ise Gerçek ve Tüzel kişilerde minimum 1.000 USD/EUR, maksimum 150.000 USD/EUR’dur.
  Kiraz Hesap açılışınız ile birlikte ilk 60 gün boyunca geçerli yüksek Hoş Geldin Faizi sunulmaktadır. 60 günlük sürenin sona ermesinden sonra aşağıda belirlenen tutar aralıklarına göre değişen Devam Faiz Oranı uygulacak olup, ilgili faiz oranı hesapta bulunan bakiye doğrultusunda günlük olarak Bankamızın takdirine göre değişkenlik gösterecektir.
  Çalışma günlerinde saat 17:00’den önce hesaba yatırılan tutarlar o günün valörüyle, saat 17:00’den sonra yatırılan tutarlar ise ertesi gün valörüyle dikkate alınır.


 • Vadesiz Alt Limit Tutarı Nedir?

  Kiraz Hesap bakiyenizin faiz getirisi kazanabilmesi için hesabınızda bulunması gereken minimum tutardır. Kiraz Hesap vadesiz alt limiti, hesabınızdaki bakiye tutarına göre ve hesabınızın döviz cinsine göre değişiklik gösterir. Dilerseniz Bankamızın belirlediği alt limit tutarından daha yüksek bir tutar belirleyebilirsiniz.
  Fibabanka, dilediği an vadesiz alt limit tutarını değiştirmekte serbesttir.


 • Kiraz Hesap kapsamında açılan vadeli hesabın temdit koşulları nelerdir?

  Gecelik vadeli mevduat olarak bağlanan bakiye, faizi ile beraber günlük olarak (hafta sonları için 3 günlük ve resmi tatillerde tatil gün sayısı kadar olmak üzere) vadesiz hesaba aktarılır. Bu sayede gün içerisinde likit kalma şansı elde edersiniz.


 • Kiraz Hesap’tan hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?

  Kiraz Hesap ile vadesiz TL hesabınızla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Günün 24 saati ve tatil günlerinde hesabınıza dilediğiniz zaman para yatırabilir, para çekebilir, havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem saatleri içerisinde EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda, talimatını verdiğiniz düzenli ödemeleriniz (kredi kartı, fatura, kredi ödemeleri) bu hesaptan otomatik olarak gerçekleşmektedir. Dilediğiniz takdirde bu hesaptan farklı yatırım işlemleri dahi gerçekleştirebilirsiniz.


 • Kiraz Hesap’a Kredili Mevduat Limiti tanımlanabilir mi?

  TL cinsinden açılan Kiraz Hesap’ınıza Bankamızın kredi ve risk politikaları kapsamında Kredili Mevduat Limiti tanımlanabilmektedir. Bakiyenizin vadeli hesaba aktarımı sırasında Kredili Mevduat Hesabı’ndan herhangi bir kullandırım gerçekleşmeyecektir.


 • İşlem saatleri dışında, hafta sonları ve resmi tatillerde para çekimleri ne şekilde gerçekleştirilmektedir?

  Saat 17:00’den sonra hesaba gelen tutarlar vadesiz hesapta kalmaktadır. Saat 17:00’den sonra ATM’den para çekmeniz ya da Internet Bankacılığı’ndan havale yapmanız durumunda vadesiz alt limitin üzerinde kalan bu tutar kullandırılır. Vadeli mevduat bağlandıktan sonra daha yüksek tutarlı çekim taleplerinizde ise vadeli hesaptan kısmi çekim yapılır. Vadeli mevduat alt limiti 1.000 TL/1.000 USD/1.000 EUR’nun altına indiği takdirde mevduatınız otomatik olarak kapanır ve faiz getirisi elde edemezsiniz. Bu tutarı da aşan bir nakit ihtiyacınız olması durumunda ise eğer hesaba bağlı bir kredili mevduat limitiniz var ise bu limitten kullandırım gerçekleşir. Özet olarak vadesizde kalan alt limitten para çekimi söz konusu değildir.


 • Kiraz Hesap açmak için herhangi bir ücret/komisyon söz konusu mudur?

  Hesap açılışına yönelik herhangi bir ücret/komisyon söz konusu değildir. Ancak hesaptan yapılan EFT, SWIFT, başka hesaba havale gibi işlemlerde Fibabanka Ücret ve Komisyon tarifesi geçerlidir.


 • Hoş Geldin Faiz Oranı ne kadar süre için geçerlidir?

  Hoş Geldin Faiz Oranı, Kiraz Hesap açılışını takiben hesap bakiyesinin ilgili döviz cinsine ait minimum Kiraz Hesap vadesiz ve vadeli alt limite ulaşması durumunda hak kazanmaya başlayacağı faiz oranıdır ve bu oran 60 gün Hoş Geldin standart süresi boyunca müşteri özelinde sabit olup kesintisiz devam eder. Yani hesap açılışında hesap bakiyesinin ilgili limitlere ulaşmaması durumunda süre işlemeye başlamaz. Bir müşteri Hoş Geldin Faizi’nden 1 kez faydalanabilir, aynı anda aynı döviz cinsinden birden fazla hesap açılışı yapamaz, farklı zamanlarda açsa dahi Hoş Geldin Faizi’nden 2. kez faydalanamaz.


 • Kiraz Hesap’ta avantajlar nelerdir?

  Gecelik mevduatlarınıza yüksek faiz avantajından yararlanırsınız.
  Vadesiz Hesap’tan yapabileceğiniz tüm işlemleri bu hesap aracılığıyla da gerçekleştirebilir, birikim yaparken paranınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.


 • Kiraz Hesap açılışı hangi kanallardan yapılabilir?

  TL ve USD Kiraz Hesaplar için tüm Fibabanka Şubeleri’nden, 444 88 88 Telefon Bankacılığı, İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıktan, EUR Kiraz Hesap için ise sadece Şubelerden işlem yapabilirsiniz.


 • Kiraz Hesap’ı nasıl iptal edebilirim?

  Kiraz Hesap İptal Müşteri Talimatı ile hesabınızın Kiraz Hesap’tan standart hesaba dönüştürülmesini talep edebilirsiniz. İşlem başvurusu Fibabanka şubelerinden yapılmaktadır. Kiraz Hesap içerisinde bakiye bulunmuyorsa İnternet Bankacılığı’ndan hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesabınız standart hesaba dönüştüğünde otomatik vadeli hesap açılışı gerçekleşmeyecektir.


 • Kiraz Hesap Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında mıdır?

  25.09.2019 tarih ve 30899 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan TMSF tarafından "Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde; Türkiye'de faaliyet gösteren bir kredi kuruluşunun yurt içi şubelerinde gerçek kişiler adına açılmış olan ve münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamının, her bir gerçek kişi için sigorta kapsamında olan kısmı 150 Bin Türk Lirası'dır.

Kaynak: Fibabank Kiraz